ABC małego astronoma

17 maja Gminne Centrum Informacji odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Sępólnie Kraj., aby wziąć udział w zajęciach pn. „ABC małego astronoma”. W trakcie zajęć, dzieci mogły dowiedzieć się gdzie i kiedy najlepiej obserwować gwiazdy, jak przygotować się do obserwacji i jak działa obrotowa mapa nieba.

Nie korzystaliśmy wyłącznie z drukowanych publikacji. Użyliśmy też bezpłatnego oprogramowania do symulacji nieba „Stellarium”, który jest pomocny w planowaniu przyszłych obserwacji. Można w nim sprawdzić, gdzie będziemy mogli znaleźć np. Jowisza z jego księżycami Galileuszowymi, które każdej nocy są inaczej położone względem planety.

Poświęciliśmy również chwilę, na nasz Księżyc, który jest ciekawym obiektem do obserwacji o każdej porze roku oraz przedstawiliśmy sprzęt jakiego można użyć, aby te obserwacje były ciekawsze.

Na koniec uczestnicy zajęć dowiedzieli się jak i kiedy odnaleźć przelatującą nad nami Międzynarodową Stację Kosmiczną. Małym astronomom dziękujemy za udział w zajęciach i jak zawsze życzymy bezchmurnego nieba!

Przydatne linki:
Program Stellarium: http://stellarium.org/pl
Kalendarz przelotów ISS: https://bit.ly/2Wuh8UP
Obrotowa mapa nieba: http://www.teleskopy.pl/obrotowamapanieba.html

gci,gmina,sd-d

Zadanie jest finansowane ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.