Ćwiczenia oddechowe

loga instytucjiOddychanie jest naturalną czynnością organizmu, niezbędną do życia. Na wydechu powstają głoski, jest to zatem czynność bardzo ważna dla poprawnego mówienia. W dzień i podczas snu dziecko powinno oddychać nosem – taki tor oddechowy pozytywnie wpływa na rozwój aparatu artykulacyjnego.

Podczas ostatniego spotkania „Baby Caffe- Akademia praktycznego rodzicielstwa II” gościliśmy logopedę, który wyjaśnił dlaczego prawidłowy oddech jest tak ważny i zaproponował różnorodne ćwiczenia, zabawy. Ćwiczenia te służą również wyrobieniu umiejętności pełnego i szybkiego wdechu i wydłużeniu fazy wydechowej, jak również dostosowaniu długości wydechu do czasu trwania wypowiedzi.

Dzieci usprawniały oddech dmuchając na piórka – raz mocno i krótko, a raz delikatnie i długo. Maluchy wraz z rodzicami ulepiły tor z plasteliny dla styropianowej piłeczki, następnie wprawiały ją w ruch poprzez dmuchanie. Niezwykle fascynujące było własnoręczne zrobienie stworków ze słomki i gumowej rękawiczki, które rosły podczas oddechu. Dzieci zasysały kolorowe kształty i przenosiły je na talerzyk używając słomki. Na zakończenie spotkania wiele radości sprawiły maluchom bańki mydlane.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Projekt „Baby Caffe- Akademia praktycznego rodzicielstwa II” realizowany przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Zadanie finansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko – Pomorskiego.