Dzień Ziemi na Krajnie

logo23 kwietnia 2018 r. w Punkcie Informacji Turystycznej przy Stowarzyszeniu „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Krajeńskim w ramach spotkań edukacyjno-plastycznych odbyły się zajęcia dla uczniów Zespołu Szkół nr 2 pt. „Dzień Ziemi na Krajnie”.

Wiosną, kiedy obchodzimy Światowy Dzień Ziemi, przeprowadzane są liczne akcje, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Postawa ekologiczna to pozytywna postawa wobec zagadnień związanych z ochroną środowiska przejawiająca się w przestrzeganiu zasad ochrony przyrody, przeciwdziałaniu zagrożeniom środowiska, zwiększaniu ekologicznej wiedzy, a także traktowaniu przyrody z szacunkiem.

Właśnie ten ostatni aspekt przyświecał realizacji zajęć, których inspirację stanowiła bardzo praktyczna publikacja Edwarda Marszałka „Co zrobić w lesie, gdy…?”.

Blisko 30% powierzchni Ziemi pokrywają lasy, które stanowią dom różnych gatunków zwierząt i roślin. Las jest skomplikowanym ekosystemem, składającym się przede wszystkim z drzew, które chronią Ziemię i wspierają różnorodne organizmy. Drzewa pomagają stworzyć specyficzne środowisko, które wpływa na żyjące tam rośliny i zwierzęta.

Ale, co zrobić w lesie, gdy zobaczymy ogień, spotkamy ranne zwierzę, złapie nas burza, staniemy oko w oko z gadem lub natkniemy się na dzikie wysypisko śmieci? Odpowiedź na te oraz wiele innych pytań poznali uczniowie, którzy po części teoretycznej mieli szansę sprawdzić zdobytą wiedzę poprzez rozwiązanie  interaktywnego quizu składającego się z 25 pytań. Uczestnicy zajęć wspaniale poradzili sobie z pytaniami, które wzmocniły w nich postawę proekologiczną.

Zadanie finansowane jest ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.