“Healthy Body – Healthy Mind” (“Zdrowe ciało – zdrowy umysł”)

“Healthy Body – Healthy Mind” (“Zdrowe ciało – zdrowy umysł”) – taki tytuł nosiła wymiana młodzieży, w której organizacją partnerską było Stowarzyszenie “Dorośli-Dzieciom”. Głównym celem tej wymiany było promowanie dobrego samopoczucia i zdrowia psychicznego poprzez aktywność fizyczną i zajęcia na świeżym powietrzu.

Wymiana dała szansę 32 młodym osobom z Łotwy, Hiszpanii, Włoch i Polski na odkrycie mocy wspólnej pracy młodzieży, doświadczania ciekawych aktywności i ich organizacji. Wymiana była przygotowana i współprowadzona właśnie przez młodzież w wieku 14-18 lat. Projekt był współfinansowany z Porgramu Erasms+. Oto, co 6 młodych uczestników wymiany z Sępólna, mówi o tym doświadczeniu.

“W dniach od 3.07 do 10.07 uczestniczyliśmy w wymianie młodzieży na Łotwie. W wymianie wzięli udział młodzi ludzie w wieku 13-18 lat z Hiszpanii, Polski, Łotwy i Włoch. W niewielkiej szkółce w lesie w okolicach Rygi spędziliśmy tydzień pełen wrażeń. Głównym tematem było zdrowie psychiczne jak i fizyczne, rozmawialiśmy i  nauczyliśmy się jak o nie dbać. W wymianach młodzieży celem jest zdobycie nowych znajomości jak i wiedzy w sposób inny niż w szkołach. Uczyliśmy się między innymi poprzez rozmowę w ojczystym, jak i obcym. Uczestniczyliśmy w zajęciach w terenie oraz wykorzystywaliśmy różne formy plastyczne do wyrażania swoich opinii, tego, co jest dla nas ważne, m.in. równość płci, podejście do problemów ze zdrowiem psychicznym młodych ludzi i inne. Każdy dzień produktywnie rozpoczynaliśmy krótką rozgrzewką przygotowaną przez młodzież z innego kraju. Gry i zabawy ruchowe dawały nam energię na resztę dnia zapełnionego zajęciami aż do wieczora. Przez tydzień ograniczyliśmy jedzenie mięsa, próbując dań wegetariańskich, co jest ważne dla środowiska i też dla naszego zdrowia. Próbowaliśmy też nowych przysmaków z innych krajów. Mieliśmy szansę poznać rodziny i przyjaciół uczestników wymiany z Łotwy i porozmawiać z nimi o tym, co robimy podczas wymiany, ale również zaprezentować swoje opinie na nurtujące nas tematy. Jednym z elementów wymiany był “night hike” – nocna wędrówka po łotewskich lasach, bezdrożach, a czasami nawet bagnach. Z mapą w ręku, kompasem, bez telefonów komórkowych mieliśmy pokonać wyznaczoną trasę wykonując przy tym szereg zadań, np. 30 minut wędrówki z zamkniętymi oczami lub w całkowitej ciszy. Po nocnych wrażeniach, następnego dnia odwiedziliśmy Rygę – stolicę Łotwy, która zachwyciła nas swoim pięknem. Zajęcia odbywały się w języku angielskim, ale uczyliśmy się również nawzajem poszczególnych słów lub nawet całych zdań we własnych językach (polski, łotewski, hiszpański i włoski). Wymiana młodzieży na Łowie była kolejnym pięknym doświadczeniem, które nie tylko uzmysłowiło nam wiele problemów, ale też nasunęło sposoby ich rozwiązywania, radzenia sobie z własnymi emocjami i zdrowiem.”

Już od 21 do 28 sierpnia kolejna wymiana młodzieży odbędzie się u nas! Stowarzyszenie “Dorośli-Dzieciom” gościć będzie młodzież, która przez cały tydzień rozmawiać będzie o tradycjach i kulturze krajów uczestniczących, ucząc się tolerancji i wzajemnego szacunku. Promując różnorodność kulturową, mówiąc o tym, co jest ważne dla kultur danego kraju, młodzież ( i dorośli również) uczyć się będzie budować wspólną przyszłość opartą na pozytywnym nastawieniu wobec przedstawicieli innych narodowości. Jednym z elementów wymiany będzie impreza dla lokalnej społeczności, która odbędzie się 26 sierpnia na sępoleńskim Placu Wolności.