Jak prawidłowo przygotować i przeprowadzić kąpiel noworodka?

gmina, sd-d

Na kolejnym spotkaniu w Szkole Rodzenia, które odbyło się 7 września 2018 r., rozmawialiśmy o tym, jak prawidłowo przygotować i przeprowadzić kąpiel noworodka.

Kąpiel dziecka to nie tylko podstawowy zabieg higieniczny, ale także okazja do wielozmysłowej stymulacji maluszka i wzmacniania więzi z rodzicem. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzieli się, jakie kosmetyki i środki zaleca się używać – ważne by one były one łagodne i nie tylko pielęgnowały, ale także chroniły delikatną skórę dziecka. Nie powinno się używać kosmetyków perfumowanych, ponieważ mogą one wywoływać alergie. Pełna kąpiel nie musi też odbywać się codziennie, lecz może np. co drugi dzień. Ważna jest odpowiednia dla dziecka temperatura wody i pomieszczenia. Jeśli maluszkowi doskwiera alergia, to do wody można dodać nieco krochmalu.

Uczestnicy zajęć ćwiczyli na fantomie bezpieczną pozycję w trakcie kąpieli noworodka.

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj.