Jesteśmy razem w Funce

W tym roku Stowarzyszenie „Dorośli Dzieciom” zorganizowało obóz „Jesteśmy razem – zajęcia socjoterapeutyczne na obozie terapeutycznym” dla 50 wychowanków Świetlicy Terapeutycznej. Obóz odbył się w Harcerskim Centrum Edukacji Ekologicznej w Funce.

Słońce tym razem właściwie nas nie opuszczało, w pięknym blasku zachodziło zmęczone by rano znów przywitać nas gotowych do kąpieli. Oprócz wodnych igraszek ze sprzętem do pływania uczyliśmy się wiosłować na kajakach pod okiem profesjonalisty, ale mieliśmy też czas przygody na szkoleniowym stateczku, gdzie każdy z wychowanków mógł stanąć za sterami i poczuć, że los 12 innych pasażerów jest w jego rękach. Funka jak co roku przywitała nas swoim niesamowitym klimatem, dostojne stare sosny, rześkie czyste powietrze i piękne jezioro Charzykowskie rozpostarte wśród Zaborskiego Parku Krajobrazowego pomogło nam przeżyć niezapomniane obozowe chwile i poczuć początek tak długo wyczekiwanych wakacji.

Nasi podopieczni udowodnili kolejny raz, że potrafią niesamowicie kreatywnie, ale też bezpiecznie funkcjonować w zupełnie innej i nowej dla nich rzeczywistości. Ta leśna przestrzeń, ogromne namioty, domek zucha, wieczorne dyskoteki i zapach pieczonych kiełbasek przy blasku ognisku i dźwiękach gitary, wspólne działania, zabawy i rozmowy, sprawiły, że czuliśmy moc. Z każdym nowym dniem we włosach pojawiały się kolorowe warkoczyki a na rękach własnoręczne bransoletki; nie zabrakło też studia tatuażu i malowania paznokci.

Każdy dzień zaczynaliśmy i kończyliśmy społecznością terapeutyczną, która oprócz zajęć stanowi ważny element pracy z wychowankami. To na społeczności omawialiśmy ważne dla nas sprawy bieżące, sprawy trudne i sprawy, o które każdy mógł swobodnie zapytać i odnieść się do aktualnie omawianego problemu. Zakończenie obozu, to refleksje wychowanków o tym co zapamiętają z tych obozowych dni i nocy, ale też dyplomy i upominki dla każdego uczestnika. To był dobry wspólny czas.

Stowarzyszenie w procedurach konkursowych otrzymało dofinansowanie na wypoczynek dzieci z Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz z Gminy Sępólno Krajeńskie.