Klub Młodego Odkrywcy

logoW ciągu ostatnich 3 miesięcy odbyło się 18 spotkań Klubu Młodego Odkrywcy w ramach projektu “Przyjazna przystań”. Ten czas spędziliśmy bardzo ciekawie.

W marcu poznaliśmy sprzęt do obserwacji mikroskopowych: binokular, monokular, mikroskop cyfrowy i terenowy oraz lupy. Dowiedzieliśmy się, jak działa oraz wykonaliśmy pierwsze obserwacje gotowych preparatów, z których powstały profesjonalne opisy i rysunki. Zachwyceni tym, co udało nam się zobaczyć, postanowiliśmy zrobić swoje własne preparaty z cebuli oraz liści wcześniej zasadzonych zbóż.

W kwietniu założyliśmy naszą klubową warzywną grządę w skrzynce podwyższonej. Dowiedzieliśmy się, jak działa ekologiczny system nawadniania poprzez Olle, zapoznaliśmy się z budową nasion różnych roślin, przygotowaliśmy skrzynkę po zimie oraz zasialiśmy marchewkę, rzodkiewkę, buraki ćwikłowe i fasolę.
Znając już tajniki obserwacji mikroskopowych, spróbowaliśmy swoich sił w obserwacjach terenowych z wykorzystaniem lup, mikroskopów terenowych, lup pudełkowych oraz lornetek. Wyruszyliśmy na poszukiwanie ptaków w najbliższej okolicy. Zobaczyliśmy samicę kaczki krzyżówki zakładającą gniazdo – co było świetna okazją do przyjrzenia się  maskowaniu ptaków, łabędzie, mewy śmieszki, perkozy, kosy, szpaki i parę innych gatunków. Najbardziej zapamiętamy spotkanie z 4 pisklakami i dwoma dorosłymi osobnikami Puszczyka zwyczajnego!! Przyjrzeliśmy się dokładniej ich zwyczajom i przystosowaniom. Poznaliśmy ich 3 tajemnice sów:

  • bezszelestnego lotu,
  • obracania głową o 270 stopni,
  • wyplówek i ich zawartości.

W maju do Klubu dotarły pierwsze książki przyrodnicze. Daliśmy sobie chwilę, żeby się nimi pozachwycać i przeszliśmy do ich praktycznego wykorzystania!! Nauczyliśmy się, jak korzystać z różnego typu przewodników do oznaczania spotkanych organizmów i wybraliśmy te, które najbardziej przydadzą nam się w terenie. Zaopatrzeni w przewodniki i niezbędny sprzęt (lupy i lornetki) ruszyliśmy na spacer przyrodniczy. Niczym Paszczaki z Doliny Muminków przeczesywaliśmy okolice Świetlicy i każdy z nas znalazł i nazwał przynajmniej po 20 gatunków różnych organizmów!!  Gwiazdą spacerów tym razem była Kurka wodna. Eksplorowaliśmy również okoliczne lasy i trafiliśmy na połacie Skrzypu zimowego, Szczawiku zajęczego i Czosnku szczypiorku. Konsumpcja dwóch ostatnich była bardzo dużym zaskoczeniem dla Młodych Odkrywców.
Przygotowaliśmy również mini stację meteorologiczną – zbudowaliśmy termometr i deszczomierz oraz przygotowaliśmy specjalną kartę do rozpoznawania chmur.
Ostatnie zajęcia majowe poświęciliśmy na poznawanie świata motyli: mikroskopami obejrzeliśmy szczegółowo budowę ich aparatów gębowych oraz niezwykle barwnych skrzydeł, dowiedzieliśmy się, jak wygląda ich cykl rozwojowy. Uzbrojeni w tą wiedzę, przewodniki do rozpoznawania motyli, lupy kubeczkowe, ruszyliśmy na poszukiwanie gąsienic, aby założyć własne hodowle motyli!