Lubimy tworzyć, czyli zajęcia z majsterkowania

logo-sicienkoOstatnio w pracowni technicznej uczestniczyliśmy w zajęciach z majsterkowania. Majsterkowanie to wykonywanie lub naprawianie czegoś za pomocą prostych narzędzi, czyli praca rąk własnych. Było to dla nas coś nowego – poznaliśmy różne narzędzia i dowiedzieliśmy się co nieco o zapomnianych rzemiosłach.

W naszej pracowni można coś stworzyć od podstaw albo jeśli się zepsuje, naprawić. To super rzecz, ponieważ dzięki temu stajemy się prawdziwymi ekologami – zamiast coś wyrzucić i kupić nowe, reperujemy, a przy tym oszczędzamy zasoby naturalne i chronimy środowisko. To także znakomity sposób na spędzanie wolnego czasu! Zajęcia dają nam wiele satysfakcji – dzięki nim nabywamy nowych umiejętności i poznajemy własne możliwości.

Na razie projektujemy i wykonujemy nieskomplikowane, kilkuelementowe prace wykonane z drewna, tkaniny jutowej i sznurka sizalowego. Wymagają one od nas jednak poważnych umiejętności: cięcia, wiercenia, wypalania, mocowania w imadłach, klejenia, posługiwania się młotkiem itp. Podczas naszych zajęć dotychczas powstały: wizytówka (jednoelementowa), witacz na drzwi, biurko, czarownica w kapeluszu na miotle, podstawka, uchwyt, trzymacz zdjęciowy do ekspozycji zdjęcia, kilkuelementowy trzymacz imienia do postawienia na biurko.

Starsi z nas, którzy sprawnie posługują się narzędziami, niebawem rozpoczną podstawowe zajęcia rzeźbiarskie. Cieszymy się, że nasz potencjał twórczy dotyczący zarówno samego pomysłu, jak i sposobu wykonania pracy, zostaje doceniony. Dzięki temu otwierają się przed nami nowe obszary rozwoju, które sprawiają nam wiele radości. A kreatywności nam nie brakuje!

Stowarzyszenie Dorośli-Dzieciom wraz ze Świetlicą Terapeutyczną w Sępólnie Krajeńskim realizują projekt „Rodzinna przystań – centrum usług społecznych i wsparcia rodziny” nr RPKP.09.03.02-04-0009/18,  który jest dofinasowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.