O komunikacji, czyli co łączy słowa i gesty

gci,gmina,sd-d25 września 2019 r. w Gminnym Centrum Informacji przy Stowarzyszeniu „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Krajeńskim odbyły się zajęcia edukacyjne „Mowa ciała, czyli co oznaczają gesty”.

Komunikacja, czyli wymiana informacji, służy przekazywaniu wiadomości między tymi, którzy ją nadają, a tymi, do których dociera. Komunikaty mogą być językowe i niejęzykowe. Najczęściej komunikujemy się po to, aby przekazać swoje myśli, opinie, razem podjąć jakieś działania lub osiągnąć określony cel. Komunikujemy się nie tylko przez słowa, ale także gesty, mimikę czy postawę ciała. I ten aspekt porozumiewania się stanowił temat edukacyjnego spotkania z dziećmi.

Podczas zajęć rozmawialiśmy o różnych znaczeniach gestów, a także gestach charakterystycznych dla np. niepewności czy mówienia nieprawdy. Bawiliśmy się także w komunikacyjne kalambury – każdy uczestnik zajęć losował kartkę, na której przedstawiono twarz wyrażającą konkretną emocję, a zadaniem reszty było odgadnięcie, o jaką emocję chodzi. Życie bez komunikacji byłoby niemożliwe, dlatego warto zadbać o to, by była ona świadoma oraz przebiegała w prawidłowy i kulturalny sposób. Zadanie jest finansowane ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.