Obóz socjoterapeutyczny dla dzieci z projektu „Rodzinna Przystań“ – Funka 2021r.

logoDzień zakończenia roku szkolnego był jednocześnie początkiem wakacyjnej przygody dla 32 uczestników projektu „Rodzinna Przystań“. Wyjechaliśmy na długo wyczekiwany obóz do Harcerskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w  Funce. Nie był to przypadkowy wyjazd.  Po cyklu regularnych zajęć  socjoterapeutycznych prowadzonych w Świetlicy Terapeutycznej nasi podopieczni spędzili 6 dni w pięknym urokliwym miejscu położonym w  Borach Tucholskich, gdzie kontynuowali zajęcia socjoterapeutyczne w trzech grupach oraz brali udział  codziennych zebraniach społeczności. Korzystały również z różnorodnej oferty zajęć  z wykorzystaniem walorów tego miejsca, czyli przestrzeni leśnej, jeziora, aspektów związanych z ekologią, przyrodą i artterapią.

Dużo frajdy dały dzieciom rejsy badawczym statkiem „Bartkiem“, na którym każde z nich mogło stanąć za sterem i zmierzyć się z trudną sztuką nawigacji, kąpiele w Jeziorze Charzykowskim, spanie w namiotach, nauka pływania rowerami wodnymi, zajęcia ornitologiczne, odczytywanie i tropienie śladów zwierząt w lesie, nocne obserwacje owadów, nauka rozpalania ognia za pomocą krzesiwa, zajęcia z ceramiki. W spotkaniach grupowych dzieci pracowały nad umiejętnością bycia ze sobą, nawiązywaniu pozytywnych relacji, pokonywaniem nowych wyzwań, mogły też aktywnie razem wypoczywać, bawić się i relaksować w otaczającej ich przyrodzie.

Projekt i wyjazd dzieci na obóz zorganizowany został przez Stowarzyszenie „Dorośli –Dzieciom“ przy zachowaniu wszelkich procedur bezpieczeństwa. Wszyscy powrócili do swoich domów pełni przeżytych wrażeń, pozytywnych emocji i dumy z  siebie, że potrafili przetrwać swój obozowy czas.