Obóz socjoterapeutyczny dla uczestników projektu „Rodzinna przystań“

carlogo26.06.2020 r. uczestnicy projektu „Rodzinna przystań – centrum usług społecznych i wsparcia rodziny”, po  zakończeniu roku szkolnego i cyklu regularnych zajęć socjoterapeutycznych prowadzonych w Świetlicy Terapeutycznej, rozpoczęli wakacje.

W Harcerskim Centrum Edukacji Ekologicznej w Funce został zorganizowany obóz dla 32 dzieci. Podczas 6-dniowego pobytu uczestnicy brali udział w zajęciach socjoterapeutycznych w trzech grupach i zebraniach społeczności. Prowadzone były także zajęcia z wykorzystaniem walorów tego miejsca, czyli przestrzeni leśnej, jeziora, aspektów związanych z ekologią czy arterapii. Spotkania służyły nie tylko do pracy nad sobą, ale również do  zabawy, relaksu, wypoczynku, nawiązywaniu pozytywnych relacji, odreagowaniu trudnych wewnętrznych emocji.

Był to też szczególny, trudny czas epidemiczny, który zupełnie odmienił nasze życie. Wyjazd i wypoczynek dzieci przygotowany był przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” ze szczególną starannością. Cel był jeden – wyjechać, wypoczywać, brać udział w rozmaitych przygotowanych zajęciach i zabawach oraz zajęciach oferowanych przez ośrodek, ale przy zachowaniu wszelkich procedur bezpieczeństwa. Udało się! Potwierdziła to i bardzo wysoko oceniła obóz kontrola Chojnickiego Sanepidu i Policji. Wszyscy wrócili cali i zdrowi.

Dla wielu naszych podopiecznych był to pierwszy w życiu wyjazd bez rodziców. Pierwszy raz spali w lesie, w dużych wojskowych namiotach, pierwszy raz pływali kajakami, żaglówkami i rowerami wodnymi, pierwszy raz nocą przez potężna lunetę obserwowali gwiazdy, pierwszy raz pływali i sterowali statkiem badawczym po wodach Jeziora Charzykowskiego. Dzieci odwiedziły także kompleks basenowy w zajeździe w Fojutowie, gdzie spędziły cały dzień na wspólnych wodnych zabawach z rówieśnikami.

Te kilka obozowych dni pozwoliło dzieciom poczuć magię wakacji, a nam wychowawcom udowodniło, że dzieci  7, 8 czy 9-letnie  potrafią niesamowicie kreatywnie, ale też bezpiecznie funkcjonować w zupełnie innej i nowej dla nich rzeczywistości. Ze względów bezpieczeństwa rodzice nie mogli odwiedzać swoich pociech. To również wyjątkowe wyzwanie i ogromna praca terapeutyczna nad wytrwałością i pokonywaniem trudności i lęków, zarówno u  dzieci jak i rodziców. Dlatego należą się wszystkim ogromne słowa uznania!

Za ten aktywny i pracowity czas na obozie wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody.