Ogólnopolski Dzień Szczepień

gmina, sd-d7 grudnia 2018 r. obchodziliśmy X Ogólnopolski Dzień Szczepień. Z tej okazji w Szkole Rodzenia gościliśmy Panią pracującą w Państwowej Inspekcji Sanitarnej. SANEPID to wyspecjalizowana instytucja realizująca zadania z zakresu zdrowia publicznego (kontroluje warunki higieny w różnych dziedzinach życia), więc temat szczepień ochronnych jest jej szczególnie bliski.

Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, w jaki sposób działa szczepionka i dlaczego podaje się ją dzieciom. Poznali też statystyki informujące o ilości zachorowań przed podawaniem szczepionek ochronnych i po ich zastosowaniu. Rozmawialiśmy także o kalendarzu szczepień oraz o szczepionkach zalecanych np. przeciw pneumokokom, rotawirusom, meningokokom czy ospie wietrznej.

Rodzice poznali także różnice występujące między szczepionkami refundowanymi a skojarzonymi (preparaty te chronią w jednym zastrzyku przed kilkoma chorobami), dowiedzieli się o wskazaniach i przeciwwskazaniach do wykonania tego zabiegu oraz zapoznali się z kwestiami związanymi z odpornością dziecka po szczepieniu. Zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V” realizowane przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. finansowane jest ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.