Projekt „Body in Action”

W dniach 30.03 – 08.07 2019 w Sępólnie Krajeńskim odbyło się zorganizowane przez Stowarzyszenie “Dorośli – Dzieciom” szkolenie pod nazwą “Body in Action”.

24 osoby z Hiszpanii, Łotwy, Portugalii, Estonii, Grecji, Chorwacji, Bułgarii  i Polski, które na co dzień pracują z młodzieżą spotkało się w Sępólnie, żeby pod okiem trenerek z Łotwy (Ilze Zirina – choreograf, tancerka i Ieva Grundsteine – trenerka edukacji pozaformalnej) na własnej skórze (dosłownie) doświadczyć tańca, ruchu jako metody edukacyjnej.

Edukacja kinestetyczna, chociaż odkryta, jednak nie do końca doceniana, to edukacja poprzez ruch. Niektórzy ludzie uczą się lepiej, zapamiętują szybciej, łatwiej kodują informacje, kiedy mają je zapisane i je widzą, inni kiedy słyszą, a jeszcze inni kiedy przekaże się je im w aktywny sposób, np. podczas zajęć ruchowych. I to właśnie było głównym tematem szkolenia. W jaki sposób skonstruować zajęcia wykorzystujące ruch jak metodę w edukacji, w jaki sposób je prowadzić i na co zwrócić szczególną uwagę realizując tego typu działania.

Początek szkolenia wypełnione były zajęciami ruchowymi, podczas których uczestnicy nie tylko odkrywali swoje ciała i emocje, ale również budowali grupę, która przez całe szkolenie aktywnie współpracowała. Żeby włączyć w działania społeczność lokalną, uczestnicy projektu przygotowali przedstawienie, które zostało wystawione w sępoleńskim Centrum Kultury i Sztuki. „Co ze mną?” – to tytuł przedstawienia, które składało się z elementów współczesnego tańca improwizowanego. Uczestnicy przygotowywali się do niego niespełna 10 godzin, a efekt naprawdę wywarł wrażenie na publiczności. Przez kolejne dni uczestnicy w mniejszych grupach projektowali i prowadzili własne, oryginalne zajęcia z wykorzystaniem ruchu, które będą również przeprowadzać z osobami, z którymi pracują we własnych krajach.

Szkolenia tego typu są doskonałą okazją nie tylko do tego, żeby zdobywać nowe doświadczenia i umiejętności, ale również żeby promować wartości, które powinny być ważne dla każdego człowieka. Mowa tu o tolerancji, zrozumieniu i poszanowaniu różnorodności kulturowej, wzajemnym szacunku, przeciwdziałaniu postawom ksenofobicznym i innym niepożądanym zjawiskom. Wartości te, w teorii zrozumiałe przez każdego, nie zawsze są odzwierciedlane w postawach i zachowaniach, dlatego szczególnie w dzisiejszych czasach, trzeba o nich mówić, promować i przekazywać młodszym pokoleniom.

Projekt „Body in Action” był finansowany z Programu Erasmus +.

0001