„Projekty badawcze – mali badacze” – woda

bgk

Tematem przewodnim ostatnich zajęć z cyklu „Projekty badawcze – mali badacze” była woda – wraz z dziećmi spędziliśmy czas w kąciku zabaw wodnych. W formie doświadczeń sprawdzaliśmy właściwości cieczy – co w niej pływa, co tonie, a także wyławialiśmy przedmioty, używając chochli.

Ciekawym doświadczeniem było porównanie temperatury wody, jak również zaobserwowanie, iż gorąca woda, w przeciwieństwie do zimnej, paruje. W kubeczkach zanurzyliśmy małe przedmioty i schowaliśmy je do zamrażarki – okazało się, że woda zamieniła się w lód, jednakże udało nam się odzyskać zabawki roztapiając zimny lód – poprzez  trzymanie go w dłoni i uderzanie nim o stolik. W wodzie niektóre produkty się rozpuszczają a inne nie zmieniają kolor, ale nie znikają, nie rozpuszczają się. Poprzez dolanie do wody farby kolor cieczy ulegał zmianie, a kiedy dolaliśmy do wody mydło, powstała piana. Chwile odpoczynku spędziliśmy słuchając szumu morza, kropli padającego deszczu.

Podczas przeprowadzania eksperymentów i wprowadzania zmian dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji na temat cieczy towarzyszącej nam każdego dnia. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie!

Zadanie  „Projekty badawcze – mali badacze” realizowane przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. w ramach projektu pt. „Trampolina rozwojowa” w ramach IX edycji konkursu grantowego „Na dobry początek!” finansowanego ze środków Fundacji BGK.