Sala terapii sensorycznej w SP2

W ramach projektu „Innowacyjna edukacja dla szkół w Mieście i Gminie Nakło nad Notecią – edycja 2” w roku 2021/2022 w Szkole Podstawowej w Nakle nad Notecią powstała sala terapii sensorycznej. W tym celu zaadoptowano salę lekcyjną, wyposażając ją w sprzęt i pomoce niezbędne do stymulowania zaburzonych funkcji integracji sensorycznej oraz procesów modulacji i przetwarzania wrażeń sensorycznych, wspomagania rozwoju ucznia, stymulowania jego systemów zmysłowych oraz korygowania zaburzeń planowania motorycznego. Koszt inwestycji to ponad 50 000 zł.
Dzięki pozyskanym funduszom zakupiono m.in. kabinę do terapii zaburzeń SI –zestaw rozszerzony MED, kurtynę światłowodową, podświetlane panele podłogowe w czterech kolorach, wiszącą piłkę do terapii odruchów, piankowy basen z kulkami, kącik lustrzany, zjeżdżalnię rolkową, spodki z fakturami, trenera równowagi z linkami, maty do masażu, zestaw piankowy „Wyspa malucha”, walizki z instrumentami, pacynki i poduchy emocji, zestaw sensorycznych piłeczek, pomoce do rozpoznawania zapachów.
Uczniowie uczestniczący w zajęciach terapii sensorycznej mogą lepiej rozwijać się pod kątem psychoruchowym, lepiej radzić sobie z integracją i porządkowaniem bodźców płynących ze świata zewnętrznego, z rozpoznawaniem własnych emocji i zachowań.
Podczas zajęć prowadzonych w ramach projektu zauważono u uczestników radość z pracy nad własnymi „słabościami”, lepsze komunikowanie o swoich potrzebach, poprawę koordynacji ruchowej, zmysłu równowagi, koncentracji uwagi.
Niewątpliwie salka do terapii sensorycznej będzie dobrze służyła dzieciom i ich nauczycielom. Rozwój i edukacja najmłodszego pokolenia są niezwykle ważne i warto w nie inwestować.

Anna Dorosz