Techniki uspokajania dzieci

gmina, sd-d

29 sierpnia 2018 r. podczas kolejnego spotkania w Szkole Rodzenia rodzice dowiedzieli się, co należy zrobić, kiedy dziecko płacze lub jest niespokojne.

Po pierwsze należy wykluczyć, że przyczyną płaczu dziecka może być ból lub np. mokra pieluszka. Kiedy rodzic upewni się, że dziecko jest niespokojne bez wyraźnego powodu, może zastosować jedną z 5 technik przedstawionych w filmie, który został zaprezentowany podczas zajęć.

Gdy maluszek jest za bardzo pobudzony lub rozdrażniony zaleca się: układanie dziecka w określonej pozycji, uspokajanie poprzez szum (np. suszarki, odkurzacza, zabawki, wody, wiatru), kołysanie i huśtanie (nie może być zbyt mocne i gwałtowne), ssanie (poprzez przystawianie do piersi) oraz owijanie (np. miękkim kocykiem).

Ponadto wypowiadający się w filmie specjalista odpowiedział na pytania najczęściej nurtujące rodziców np. Jak długo dziecko śpi po uspokojeniu? Kiedy dziecko zaczyna uspokajać się samo? Czy po owinięciu można dziecko położyć na boku? Jak długo należy huśtać dziecko?

Zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V”, realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj., finansowane są ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.