UCZESTNICY CAR-u NA SPOTKANIU WIELKANOCNYM

W dniach 26-27 marca 2021r. w ramach projektu „Centrum Aktywności Rodziny Drogą do Integracji” odbyło się spotkanie wielkanocne. Ze względu na panujące obostrzenia związane z pandemią koronawirusa zajęcia odbyły się zdalnie.

logoEFS

To, co najbardziej kojarzy się ze przygotowaniami do świąt, to dekorowanie pisanek. Właśnie z tego powodu zorganizowane zostało spotkanie dla uczestników projektu. Do zdobienia wykorzystywaliśmy jajka styropianowe, ugotowane na twardo oraz wydmuszki.

Uczestnicy poznali różne sposoby ich dekorowania. Pierwszym z nich były tzw. „kraszanki”, czyli jajka ugotowane w łupinach cebuli, a następnie wyskrobywane w różne wzory ostrym narzędziem. Jest to pradawna, polska tradycja. Zdobione w ten sposób jajka wciąż pojawiają się na wielu rodzinnych stołach. Poza tym korzystaliśmy z różnego rodzaju sznurków, wstążek, muliny, wycinanek, guzików i wielu innych. Nie zabrakło również pisanek powstałych według własnej inwencji. Niektóre potrafiły powalić na nogi!

Wspólnie przetestowaliśmy też nowy sposób zdobienia, tzn. ugotowane jajko trzeba było zawiązać w ręcznik kuchenny i zabezpieczyć u góry gumką lub sznurkiem. Następnie plamiło się ręcznik różnymi kolorami i wzorami barwnikiem spożywczym, po czym należało go delikatnie spryskać wodą i odstawić na 15 minut. Po wyznaczonym czasie można było odwinąć papier i podziwiać piękne wymieszane kolory na jajku.

W trakcie dekorowania jajek trwały żywe dyskusje dotyczące zbliżających się świąt, a najmłodsi z niecierpliwością wyczekiwali „Wielkanocnego zajączka”.

Dziękujemy za udział, życzymy wszystkim zdrowych, wesołych świąt i do zobaczenia na następnych animacjach w kwietniu!