Warsztaty „Cechy osobowości a wybór zawodu”

gci,gmina,sd-d14 czerwca 2018 r. w Gminnym Centrum Informacji przy Stowarzyszeniu „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Krajeńskim odbyły się zajęcia edukacyjne „Cechy osobowości a wybór zawodu”, w których uczestniczyli uczniowie IV klasy Zespołu Szkół nr 3 w Sępólnie Krajeńskim.

Temperament stanowi bardzo ważne kryterium wyboru zawodu – wpływa na aktywność człowieka, przejawia się w jego stylu pracy, w sposobie reagowania na  różne sytuacje i przeżywania emocji. Osobowość jest strukturą, której głównymi składnikami są: temperament, inteligencja, motywacja i charakter. Podczas zajęć skupiliśmy się na temperamencie, który w przeważającym stopniu uwarunkowany jest genetycznie, w odróżnieniu od charakteru kształtowanego w procesie wychowania i samodzielnej pracy jednostki.

Temperament jest mało podatny na wpływ otoczenia i obejmuje życie emocjonalne, uczucia, a także psychomotorykę człowieka – jego ruchy, mimikę, gesty. Klasyfikacja typów temperamentów jest często podstawą klasyfikacji typów osobowości. W ujęciu tradycyjnym – Hipokratesa i Galena wyróżnia się cztery typy temperamentu: choleryczny, sangwiniczny, flegmatyczny i melancholijny.

Podczas zajęć omówiliśmy cechy rozpoznawcze poszczególnych typów oraz rozważaliśmy, jakie typy temperamentu oraz cechy osobowości odpowiadają potrzebom i wyzwaniom różnych zawodów. Bez wątpienia znajomość własnego temperamentu stanowi ważny czynnik wspierający podejmowanie prawidłowej decyzji zawodowej! Zadanie jest finansowane ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.