Warsztaty dla młodzieży gimnazjalnej „Świadomymi krokami do sukcesu”

gmina, sd-dW dniach 19, 21 i 22 grudnia koordynator Gminnego Centrum Informacji przy Stowarzyszeniu „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Krajeńskim przygotował warsztaty dla gimnazjalistów z Zespołu Szkół nr 3 w Sępólnie Krajeńskim.

Uczniowie klas drugich i trzecich wzięli udział w zajęciach, których celem była refleksja nad indywidualnymi predyspozycjami z różnych obszarów w kontekście najlepszego dla nich środowiska pracy. Już za moment młodzież stanie w obliczu podjęcia decyzji o wyborze szkoły średniej, warto więc wyposażyć się w wiedzę z zakresu charakterystyki poszczególnych środowisk pracy i sprawdzić, czy odpowiadają one naturalnym cechom temperamentu danej osoby.

Podczas zajęć opieraliśmy się na teorii amerykańskiego badacza Johna Hollanda, na podstawie której opracowano narzędzia służące do diagnozy preferencji zawodowych. Holland szczególny nacisk położył na współzależność między osobowością człowieka a środowiskiem, w którym on pracuje. Uważał, że kluczem do sukcesu zawodowego jest  jak najlepsze dopasowanie osoby do miejsca wykonywania zawodu. Przyjął założenie, że każdy poszukuje profesji i środowiska pracy, który odpowiada jego osobowości. Wyróżnił więc sześć typów środowiska pracy i sześć typów osobowości. 

Mamy nadzieję, że wiedza przekazana w trakcie spotkania poświęconemu orientacji zawodowej okaże się dla uczniów przydatna, a zdobyte wskazówki przyczynią się do podjęcia najkorzystniejszej dla nich decyzji.

Zadanie jest finansowane ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.