Warsztaty komputerowe dla dzieci

logo-sicienkoW pierwszej połowie grudnia odbyły się warsztaty komputerowe w ramach projektu „Rodzinna przystań – centrum usług społecznych i wsparcia rodziny”, w których udział wzięły dzieci – młodzi internauci.

Najmłodszym obsługa komputera nie sprawia problemów, z łatwością potrafią wskazać, w jaki sposób można z niego korzystać. Dlatego podczas pierwszych zajęć uwagę skupiliśmy na aspektach związanych z bezpiecznym korzystaniem z Internetu. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, kto to taki bezpieczny Internauta oraz poznali podstawowe zasady, którymi powinien się on kierować. Omówiliśmy 10 złotych zasad, które odkryliśmy w trakcie układania puzzli – tradycyjnych i online.

Kolejne zajęcia upłynęły nam pod hasłem komputera, jako narzędzia, które może nam pomóc w nauce. Gry komputerowe, odpowiednio dobrane do wieku i zainteresowań, mogą rozwijać różne, ważne umiejętności. Począwszy od motorycznych, przez spostrzegawczość, logiczne myślenie, rozwijanie wyobraźni i kreatywności, pomoc w nauce języków obcych… Wiele można by wyliczyć zalet gier edukacyjnych, ale także rebusów, quizów czy krzyżówek online. Najważniejszą jest jednak ta, że edukację można połączyć z zabawą.

Święta tuż, tuż… dlatego w trakcie kolejnych zajęć wykorzystaliśmy dostępne w Internecie proste programy graficzne do projektowania kartki świątecznej. Ponadto kolorowaliśmy kolorowanki online, a także rozwiązywaliśmy internetowe łamigłówki związane z zimą i nadchodzącym Bożym Narodzeniem.

Komputer i Internet to potencjalne źródło wielu korzyści – wiedzy, zabawy, umiejętności itd. Wirtualna przestrzeń różni się jednak zasadniczo od realnej – aby dzieci były bezpieczne w tej nowej rzeczywistości, należy ją im od najmłodszych lat objaśniać.