Wolontariat Europejski – dlaczego warto zostać wolontariuszem?

gci,gmina,sd-dW ubiegły piątek 29 września 2017 r. w Gminnym Centrum Informacji przy Stowarzyszeniu „Dorośli – Dzieciom” w Sępólnie Krajeńskim odbyły się zajęcia dotyczące „Wolontariatu Europejskiego” dla młodzieży gimnazjalnej. Od roku 2005 Stowarzyszenie gości wolontariuszy z zagranicy, którzy będąc w Sępólnie pomagają w codziennych zajęciach prowadzonych dla osób z niepełnosprawnościami oraz w pracy z dziećmi i młodzieżą.

W spotkaniu, które prowadził Daniel Wargin – koordynator programu EVS, uczestniczyli: Zanete z Łotwy, Anusz z Armenii,  Adam z Czeczenii, Migel z Portugalii, Kasim z Turcji oraz Tornike z Gruzji.

Spotkanie rozpoczęło się od zagadek – było ich 6, ponieważ 6 wolontariuszy gościło na spotkaniu. Zadanie uczniów polegało na odgadnięciu kraju ich pochodzenia, po tym, jak każdy wolontariusz zabrał głos w swoim ojczystym języku. Następnie uczniowie podzielili się na trzy mniejsze grupy, aby każdy miał szansę osobiście zadać wolontariuszom nurtujące go pytania dotyczące Wolontariatu Europejskiego – akcji umożliwiającej wolontariuszowi lub grupie wolontariuszy podjęcie pracy społecznej we wszystkich krajach włączonych w program EVS (European Voluntary Service). Program ten powstał po to, by wolontariusze mogli zdobywać kompetencje i umiejętności wpływające na ich rozwój osobisty i zawodowy przez wykorzystanie narzędzi edukacji pozaformalnej.

W grupach toczyły się energiczne rozmowy nie tylko dotyczące wolontariatu, ale także krajów pochodzenia zaproszonych gości oraz ich wrażeń i spostrzeżeń z pobytu w Polsce. Wolontariusze opowiadali także, w jaki sposób wolontariat działa w ich państwach oraz zachęcali gimnazjalistów do udziału w przyszłości w takim projekcie.

Zadanie jest finansowane ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.