Wymiana Młodzieży „Tomorrow Needs Yesterday”

„Tomorrow Needs Yesterday” – taki tytuł nosiła Wymiana Młodzieży, która pod koniec sierpnia odbyła się w Więcborku. Dzięki wsparciu finansowemu z Programu Erasmus +, pod szyldem Stowarzyszenia „Dorośli – Dzieciom”, 32 osoby z Włoch, Hiszpanii, Łotwy i Polski w wieku 13-18 lat wraz z liderami spotkały się, żeby przez tydzień odkrywać swoje korzenie i uczyć się tradycji innych krajów otwierając się przy tym na zagadnienia związane z szacunkiem dla różnorodności kulturowej, która w dzisiejszych czasach jest tak powszechna, że zdaje się być nieodzownym elementem kultury europejskiej.

Główne cele wymiany to:
-Budowanie i wymiana refleksji i spostrzeżeń związanych z różnorodnością kulturową i tożsamością narodową, a przez to promowanie wartości ważnych dla wszystkich ludzi (tolerancja, równość społeczna, przeciwdziałanie dyskryminacji, rasizmowi, ksenofobii, obalanie stereotypów kulturowych);
-Poznawanie realiów społecznych i kulturowych różnych krajów, konfrontacja i wymiana opinii na tematy ważne dla młodzieży we wszystkich krajach (różne podejścia, rozwiązania), wzajemne uczenie się młodzieży;
-Rozbudzanie inicjatywy, kreatywności i przedsiębiorczości młodych ludzi oraz poczucia sprawczości – tego, że w dzisiejszych czasach bardzo dużo zależy od nich samych i ich własnej inicjatywy;
-Promowanie aktywnego i kreatywnego sposobu spędzania czasu wolnego;
-Zachęcanie do włączania się w życie społeczności lokalnej i europejskiej;
-Rozwijanie poczucia solidarności pomiędzy młodzieżą z różnych krajów.

Polska grupa tak mówi o udziale w tej edukacyjnej przygodzie:
Głównymi tematami wymiany w Więcborku były tradycje ze wszystkich krajów biorących udział w projekcie. Główną formą zajęć były gry, zabawy, prace w grupach, dyskusje czy zajęcia warsztatowe. Poznaliśmy tradycyjne tańce, muzykę, jedzenie, gry oraz zwyczaje z poszczególnych państw. Celem zajęć było poznanie ciekawych rzeczy na temat innych kultur. Dowiedzieliśmy się wiele na ich temat dzięki zajęciom i warsztatom zorganizowanym przez poszczególne kraje, które nie tylko pozwoliły nam w świetny sposób spędzić czas, ale również, poprawić wzajemną komunikację zintegrować się z młodzieżą z Hiszpanii, Łotwy i Włoch, poznać się wzajemnie i wspólnie pracować na zajęciach. Zajęcia na wymianie trwały od rana do wieczora, ale mimo wszystko mieliśmy dużo czasu wolnego. Oprócz zajęć w więcborskim ośrodku, mieliśmy też aktywności w innych miejscach. Trzeciego dnia wymiany wybraliśmy się do Torunia i odwiedziliśmy Żywe Muzeum Piernika, w którym podczas zabawnej prezentacji, poznaliśmy historię powstania tego tradycyjnego, polskiego przysmaku i sami mieliśmy okazję przygotować swoje pierniki. Następnie wybraliśmy się do jednej z toruńskich pierogarni aby skosztować kolejnego typowo polskiego dania – wyśmienitych pierogów. Pod koniec pobytu w pięknym Toruniu, mieliśmy czas wolny, w którym mogliśmy zwiedzać miasto i porobić bardzo dużo ciekawych rzeczy.

Jednym z ciekawszych działań podczas wymiany było spotkanie w polskich domach i spędzenie przedpołudnia z polskimi rodzinami. Razem z nimi przygotowywaliśmy typowe potrawy z krajów uczestniczących w wymianie oraz zjedliśmy typowy polski obiad. Wspólne gotowanie tradycyjnych potraw to nie tylko wzajemne uczenie się kultur innych krajów. Przygotowane potrawy zostały przetransportowane na sępoleński Plac Wolności, gdzie tego samego dnia po południu odbyło się wydarzenie dla społeczności lokalnej. Podczas wspólnej imprezy zachęcaliśmy mieszkańców Sępólna do wspólnych tańców i zabaw z krajów naszych gości, ale też włączyliśmy się w akcję charytatywną na rzecz Zosi Szcześniewskiej. Ugotowane wcześniej potrawy sprzedawaliśmy podczas imprezy, a jeszcze długo przed nią pozyskaliśmy dodatkowych sponsorów, dzięki którym wyprodukowaliśmy gadżety z logo projektu, które można było wylosować w loterii fantowej. Były też ciasta przygotowane przez naszych rodziców i znajomych, którzy aktywnie włączyli się w pomoc w zorganizowaniu wydarzenia. W ciągu 3 godzin zebraliśmy 2588,70 złotych, które przeznaczone zostały na rzecz Zosi. W międzyczasie grała Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy sępoleńskim Centrum Kultury i Sztuki, odbywały się tańce i zabawy z różnych krajów. Można było poczęstować się watą cukrową, popcornem, poskręcać balony czy spróbować swoich sił w sztuczkach cyrkowych. Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie i wsparcie naszej akcji charytatywnej.

Główną różnicą w nauce pomiędzy szkołą a nauką na wymianie młodzieży jest to, że wyjazd skupia się na kontaktach międzyludzkich w przeciwieństwie do szkoły, w której nauka jest mało praktyczna. Uważamy, że ucząc się poprzez rozmawianie z innymi ludźmi nasze umiejętności posługiwania się językiem angielskim stanęły na wyższym poziomie. Na wymianie nawiązujemy nowe znajomości przy czym uczymy się języka angielskiego zamiast wkuwania wiedzy teoretycznej stosowanej na lekcjach w szkole. Uczymy się też od siebie nawzajem swoich kultur, tradycji i zwyczajów. Dzięki temu wiemy, że pomimo różnic (bardzo ciekawych i cennych), wszyscy jesteśmy tacy sami i bez względu na pochodzenie, religię, kolor skóry czy poglądy, możemy i chcemy wspólnie budować nasze życie oparte na tolerancji i szacunku. Funkcjonowanie bez tych wartości jest w dzisiejszych czasach czymś, co może doprowadzić do wielu negatywnych konsekwencji, które widać za naszą wschodnią granicą, ale również u nas w kraju, gdzie poglądy w znaczący sposób podzieliły społeczeństwo.

Przygoda z wymianą młodzieży dobiegła końca. Z naszymi nowymi przyjaciółmi z Hiszpanii, Włoch i Łotwy poznaliśmy się już w ubiegłym roku na zajęciach on-line, podczas których młodzież określiła jakie tematy chcieliby poruszyć i czego nauczyć się podczas projektu. Wszystkie nasze marzenia i plany udało się zrealizować. Wspólne tworzenie projektu, a potem jego realizacja jest nie tylko fantastycznym międzynarodowym doświadczeniem, ale przede wszystkim procesem uczenia się, który w naturalny sposób nadaje sens i wartość sytuacjom na co dzień prawie niezauważalnym…Uczmy się siebie od siebie, spróbujmy zrozumieć zamiast hejtować, wspierać zamiast wykluczać…to działa…małymi kroczkami możemy zbudować społeczeństwo, w którym każda osoba będzie miała prawo do szacunku.

Działania w ramach Wymiany Młodzieży „Tomorrow Needs Yesterday” sfinansowane zostały z Programu Erasmus +. Warto zajrzeć na stronę www.erasmusplus.org.pl żeby dowiedzieć się jakie działania edukacyjne można sfinansować w ramach Programu.