11 lipca 2024-ego roku polska grupa młodzieży reprezentująca Stowarzyszenie “Dorośli-Dzieciom” wraz z dwoma dorosłymi opiekunami wyruszyła w drogę na warszawskie lotnisko, aby dostać się do Rygi – stolicy Łotwy. Był to męczący dzień pełen obaw, jak i również ekscytacji. Młodzież nie mogła się już doczekać poznania nowych kolegów innych narodowości oraz możliwości spędzenia z nimi czasu.
Co jednak robili dokładnie podczas tej wymiany? Jakie wyciągnęli wnioski i czego się nauczyli?Jakie były ich odczucia, oczekiwania i refleksje? Uczestnicy sami odpowiedzieli na te pytania, a to właśnie ich zdanie liczy się tutaj najbardziej.
Zuzia (14 lat):
„Wymiana była mega wydarzeniem w moim życiu. Była bardzo ciekawą, fajną oraz ekscytującą sytuacją. Night hike był jedną z najlepszych atrakcji, było dużo śmiesznych oraz stresujących sytuacji. Energizery z rana, oraz czasem w trakcie dnia były fajną rzeczą która pobudzała do działania. Ludzie byli bardzo mili, oraz fajnie się z nimi pracowało. Opiekunowie również byli bardzo zdeterminowani i przyjaźni, bardzo dobrze się nami opiekowali. Sama wymiana w sobie była dość stresująca ale była bardzo fajnym nowym zajściem w życiu. Dużo nowych rzeczy się nauczyłam ale i również zrozumiałam.”
W wypowiedzi Zuzi możemy zauważyć, że bardzo na nią ten projekt wpłynął, był czymś zupełnie odmiennym od tradycyjnej szkoły. Tutaj również nauka nie odstępowała uczestników na krok, młodzież uczyła się cały czas, nawet w czasie wolnym. Zuzia doświadczyła wielu nowych rzeczy podczas tej wymiany i bardzo to podkreśla. Bo przecież to jest celem życia człowieka, prawda? Zdobywać nowe doświadczenia, poznawać nowych ludzi i ciągle się uczyć.
Mateusz(15):
„Na wyjeździe Erasmus+ było wiele zabawy i nauki. Jest to świetny sposób aby nauczyć się lepiej porozumiewać się po angielsku, oraz nauczyć się o kulturze innych państw. Na tym szczególnym wyjeździe uczyliśmy się o różnego rodzaju relacjach, tych w rodzinie, z przyjaciółmi, społeczeństwem oraz wieloma innymi rodzajami. Wiele się tam o tym nauczyłem a przy tym nie zabrakło świetnej zabawy i przygód. Według mnie jest to najlepsze co spotkało mnie w te wakacje i mimo wszystko warto było. Zawiązałem tam też dużo nowych znajomości które mam nadzieję zostaną ze mną na długo. BONDING TOGETHER!!!”
Mateusz w swojej wypowiedzi zwrócił uwagę na bardzo ważną kwestię – naukę. Jednym z głównych celów programu Erasmus+ jest właśnie nauka w przyjaznej formie zabawy, dzięki czemu więcej wiedzy zostaje w młodych umysłach. Taka forma daje pole do popisu uczestnikom, aby samodzielnie wyciągali wnioski i konsekwentnie analizowali swoje uczucia. Mateusz wspomina tu także o poprawieniu jego umiejętności językowych, co jest bardzo ważnym elementem komunikacji międzyludzkiej podczas tego typu wymiany, ale też i życia codziennego, nawet pracy zawodowej.
Karolina(16 lat):
„Podczas wymiany na Łotwie miałam okazję brać udział w wielu warsztatach, które uświadomiły mi jak budować zdrowe i wartościowe relacje. Mogłam wczuć się w rolę osoby z niepełnosprawnościami, uświadomić sobie o ich ograniczeniach, dowiedzieć się o językach miłości, poznać style komunikacji, a także zastanowić się nad relacją z rodziną. Miałam okazję poznać wspaniałych ludzi i stworzyć z nimi nową rodzinę. Spędziliśmy razem noc w lesie podczas wędrówki, która była dla mnie jednym z najlepszych dotychczas przeżyć.”
Karolina tak samo jak Mateusz zaobserwowała, jak ważną częścią tej wymiany była nauka. Podczas zajęć często pojawiały się tematy niewygodne dla społeczeństwa, dość problematyczne; dlatego nie mówi się o nich głośno. Projekt „Bonding Together” idealnie pokazał uczestnikom jasną i ciemną stronę społeczeństwa i relacji międzyludzkich, zdobyta wiedza na pewno pozostanie z nimi na długo, a miejmy nadzieję że na zawsze.
Maja(15 lat):
„Uważam, że wymiana była super doświadczeniem. Poznałam wielu nowych, wspaniałych ludzi. Mam nadzieję, że utrzymam z nimi kontakt jak najdłużej. Mogłam poprawić swój język angielski. Spędzaliśmy czas bardzo produktywnie. Mieliśmy wiele ciekawych zajęć. Dowiedziałam się wiele o różnych typach relacji i jak trzeba o nie dbać. Zobaczyłam również kulturę mniejszych miast poprzez zwiedzenie miasteczka na Łotwie. Spędziliśmy jeden bardzo ciekawy dzień w Rydze, stolicy Łotwy. Nie było nawet czasu żeby się nudzić, każdy dzień mieliśmy bardzo ciekawie i kreatywnie zaplanowany. Myślę, że ta wymiana była dla mnie świetną lekcją. Dowiedziałam się wiele nowych rzeczy bardzo potrzebnych w życiu.”
Tak jak Maja wspomniała, dzięki tej wymianie młodzież miała szansę zwiedzenia Rygi, oraz Siguldy. Doświadczenia turystyczne również są bardzo ważną częścią nauki o obcych kulturach, a właśnie to jest celem projektów Erasmus+, aby uczestnicy poznawali nowe kultury i uczyli się coraz to nowszych rzeczy w przystępnej formie.
Lena(15 lat):
„Moim zdaniem wymiana była bardzo przydatna. Dzięki niej nauczyłam się nowych rzeczy, pomogła mi ona być bardziej pewna siebie oraz ułatwiła mi wyjście z mojej strefy komfortu. Uczestniczyłam w różnych ciekawych zajęciach i zabawach, pracowaliśmy w grupach, dużo rozmawialiśmy oraz uczyliśmy się poprzez gry. Najbardziej ze wszystkich aktywności spodobał mi się “Night hiking”. Moja grupa była zgrana i łatwo się z nimi współpracowało. Było dużo śmiesznych sytuacji, których na pewno nie zapomnę. Podobały mi się również energizery, które rano nad pobudzały. Poznałam nowe kultury, języki i miejsca. Na początku wymiany żałowałam, że tam pojechałam, ale szybko zmieniłam zdanie. Poznałam dużo fajnych osób, które umilały mi przebywanie tam i stworzyłam z nimi nowe wspomnienia. Cała wymiana była wspaniała, chociaż szkoda, że taka krótka. Cieszę się, że tam pojechałam i mam nadzieję, że będę uczestniczyć w następnej.”
Lena trafnie dostrzegła, że jednym z wydarzeń podczas wymiany które najbardziej zapadło każdemu w pamięć jest „Night hike”. Było to wieczorne wyjście, podczas którego młodzież samodzielnie musiała wyznaczyć trasę na mapie i dotrzeć do schroniska. Nie obyło się oczywiście bez utrudnień, jednak ta aktywność udowodniła wszystkim, że praca zespołowa jest podstawową częścią prawidłowego funkcjonowania i kluczem do rozwiązania większości problemów.
Patryk(15 lat):
„Wymiana młodzieży na Łotwie 2024 była wyjątkowym przeżyciem.
Był to mój 1. wyjazd z programu unijnego Erasmus+, za który serdecznie chciałbym podziękować: liderom, młodym liderom oraz wszystkim osobom jakie również zasilały szeregi grupy.
Była to nieznana mi dotychczas forma aktywności, ponieważ nie codziennym jest budzenie się ze świadomością, że od samego rana czeka cię nauka, która jest w gruncie rzeczy nauką tylko z nazwy albowiem jest to jedynie aktywne spędzanie czasu z rówieśnikami poprzez różnego rodzaju zabawy oraz gry.
Poranne aktywności tzw. energizery to sposób na wykazanie się przez kraje kreatywnością oraz wspaniale pobudzały wszystkich uczestników do późniejszych wyzwań.
Podczas pobytu dane nam było zwiedzić 2 interesujące miasta w Łotwie. Mimo iż wydają się według wielu niepozorne i szczególnie nudne okazały się one świątyniami historii oraz kultury Łotwy.
Nie zabrakło również wielu emocji podczas nocnych wypraw w lesie. Można było czuć podekscytowanie ale również i pewien dreszczyk związany z późną godziną oraz miejscem przebywania. Mimo powikłań, niedoskonałości i niełatwych zadań przygotowanych przez organizatorów wszystkie grupy świetnie sobie poradziły i dotarły do ośrodka gdzie czekało na nich ognisko i zabawa do późna.
Dowodem tego jak świetnie bawili się uczestnicy Erasmusa była ostatnia noc podczas której nie było wielu śpiących. Muzyka, gry, oraz tańce trwały aż do rana, podczas którego nie brakowało wzruszających scen. Więzi stworzone podczas tych krótkich 9 dni widać było gdy wszystkie kraje musiały się pożegnać i opuścić dotychczasowe miejsce pobytu.
Podsumowując, wymiana młodzieży na Łotwie z programu unijnego Erasmus+ to wspaniale spędzony czas, podczas którego poznałem wielu niesamowitych i różnych ludzi, ale także i kultury państw biorących udział (Hiszpania, Łotwa, Gruzja, Polska).
Z pewnością jest to coś czego życzę każdemu i liczę, że będzie mi dany kolejny taki wyjazd.”
Patryk zauważył, że podczas tego projektu wszyscy ze sobą współpracowali. Grupa była zgrana i nie miała większych problemów z komunikacją. Młodzież bardzo się ze sobą zżyła, ostatniego dnia wymiany bardzo trudno było znaleźć kogoś, kto siedział sam. Każdy chciał wykorzystać szansę na porozmawianie jeszcze chociaż chwilę z nowo poznanymi przyjaciółmi. Uważam to za jedną z piękniejszych i najbardziej wzruszających stron tego projektu, ponieważ uczestnicy dobrze pokazali co to znaczy „Bonding together”.
Tak jak możemy wywnioskować, wymiana na Łotwie „Bonding together” była wspaniałym doświadczeniem dla uczestniczącej w niej młodzieży. Sama nie dowierzam, jak bardzo to wszystko wpłynęło na mnie samą, jak wiele się nauczyłam z zajęć, oraz od innych uczestników i liderów. Zdecydowanie było to wydarzenie, które zapadnie głęboko w pamięć każdemu, kto w nim uczestniczył.
Samo sformułowanie „Bonding together” w pewnym momencie zostało przekształcone w okrzyk, hasło nawołujące do tworzenia nowych relacji i poznawania siebie nawzajem. Także Ty czytelniku musisz też to hasło zapamiętać, ponieważ w mojej opinii, każdy człowiek chociaż raz w życiu powinien je usłyszeć – BONDING TOGETHER!!!!!
Organizacje parynerskie projektu:
- Pilkens Okeana- Łotwa,
– Sunny House – Gruzja’
– Amics – Hiszpania,
– Stowarzyszenie “Dorośli-Dzieciom” – Polska.
Projekt współfinansowany z Programu Erasmus +
#ERASMUSPLUS #ERASMUS #PILIENS.OKEANA #JSPA #ERASMUS+ #LATVIA #POLAND #SPAIN #GEORGIA
Katarzyna Skórczewska,
Sępólno Krajeńskie, Polska