W minioną sobotę my, młodzi Sępoleńscy Odkrywcy, wcieliliśmy się w role badaczy, których narzędziem pracy stały się mikroskopy. Zanim przeniosły nas one w mikroświat, dowiedzieliśmy się, czym różni się binokular od monookularu, mikroskop stolikowy od bezstolikowego, a także mikroskop cyfrowy od analogowego.
Ważne również były wskazówki dotyczące tego, jak posługiwać się preparatami mikroskopowymi tak, aby jak najdłużej nam służyły. Dowiedzieliśmy się także, jak zrobić dobre zdjęcie za pomocą terenowego mikroskopu i kiedy użyć lupy. Wiedzę ćwiczyliśmy w praktyce – umiejętności zdobywaliśmy podczas bardzo szczegółowego poznawania budowy owadów. Każdy z nas mógł wypreparować, z przygotowanych wcześniej okazów, poszczególne części ciała owadów, aby następnie poddać je dokładnej obserwacji mikroskopowej.
W poznaniu szczególne delikatnych części pomocne były preparaty mikroskopowe. Do obserwacji budowy oka pszczoły lub aparatu gębowego motyla używaliśmy mikroskopów stolikowych. Bardzo spodobały się nam cyfrowe mikroskopy terenowe, dzięki którym mogliśmy zrobić zdjęcia swoich odkryć! Zobaczcie sami, jacy jesteśmy w tym dobrzy!
Stowarzyszenie Dorośli-Dzieciom wraz ze Świetlicą Terapeutyczną w Sępólnie Krajeńskim realizują projekt „Rodzinna przystań – centrum usług społecznych i wsparcia rodziny” nr RPKP.09.03.02-04-0009/18, który jest dofinasowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.