W Gminnym Centrum Informacji przy Stowarzyszeniu „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Krajeńskim 30 listopada 2018 r. odbyły się zajęcia dla uczniów z Zespołu Szkół nr 1 pn. „Sposoby skutecznego uczenia się ”.
Jakie błędy w myśleniu o nauce musimy wyeliminować, by polepszyć swoją pamięć, a czas spędzony nad książkami zaowocował dobrą oceną i poczuciem satysfakcji? Po pierwsze musimy zapanować nad niewłaściwą motywacją i negatywnymi myślami np. To mi się nie uda! To jest za trudne! Często mówimy, że musimy się czegoś nauczyć, a powinniśmy mówić, że chcemy się czegoś nauczyć. Stres i napięcie znacznie obniżają poziom przyswajania informacji. Ale uwaga! Zbyt duża motywacja również obniża efektywność uczenia się.
Warto przeznaczyć choć 5 minut na zaplanowanie, czego dziś chcemy się nauczyć np. 3 tematy z jakiegoś rozdziału. W planowaniu dobrze jest mieszać dziedziny lub przedmioty – mózg nie lubi nudy! Jeśli przez dłuższy czas uczymy się tego samego, to nasz mózg się nuży i spada jakość zapamiętywania, dlatego po przedmiocie ścisłym poucz się z humanistycznego.
Po omówieniu najczęstszych błędów w myśleniu o nauce, porozmawialiśmy o tym, jak funkcjonuje nasz mózg. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, dlaczego tak ważne jest angażowanie zarówno lewej, jak i prawej półkuli mózgu w trakcie przyswajania informacji. Bliżej przyjrzeliśmy się wybranym technikom zwiększającym skuteczność uczenia się np. skojarzeniom angażującym zmysły, rymowankom, twórczym zdaniom i innym metodom mnemonicznym. Zadanie „Gminne Centrum Informacji” jest finansowane z budżetu Gminy Sępólno Krajeńskie.