Jak przebiega kalendarz szczepień ochronnych? Na czym polega różnica między szczepionkami refundowanymi a skojarzonymi? Dlaczego szczególnie ważne jest szczepienie przeciwko meningokokom? – kolejne spotkanie w Szkole Rodzenia, które odbyło się 31.08.2018 r., dotyczyło właśnie tematu szczepień ochronnych.
Meningokoki to bakterie wywołujące zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, czyli choroby groźnej dla zdrowia i życia. Ryzyko śmierci i ciężkich powikłań jest największe u dzieci i młodzieży, jednak zachorowania mogą wystąpić także w późniejszym wieku. Meningokokami można zarazić się podczas kichania, kaszlu, poprzez wspólną konsumpcję – np. tej samej kanapki (te bakterie przenoszone są przez ślinę).
Rotawirusy to wirusy będące odpowiedzialne za występowanie u niemowląt i małych dzieci biegunki oraz wymiotów. Mogą one prowadzić do odwodnienia, czyli stanu, w którym wartość wody w organizmie spada poniżej wartości niezbędnej do jego prawidłowego funkcjonowania.
Przed każdym szczepieniem dziecko powinno zostać przebadane przez lekarza, który m.in. na podstawie rozmowy z rodzicami maluszka podejmie decyzję o podaniu szczepionki.
Zapraszamy na kolejne spotkanie!
Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem V”, realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj., finansowane są ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.