CZAS LEŚNYCH PRZYGÓD W FUNCE

01.07.2020r. 30 wychowanków Świetlicy Terapeutycznej z Sępólna Krajeńskiego jak co roku wyruszyło na obóz terapeutyczny „Czas leśnych przygód- zajęcia socjoterapeutyczne na obozie terapeutycznym” do Harcerskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Funce.

Dla organizatorów, rodziców i wychowanków nie był to łatwy wyjazd, w trudnej sytuacji epidemicznej podjęcie decyzji o wyjeździe na obóz z uwzględnieniem wszelkich procedur sanitarnych i bezpieczeństwa dzieci był nie lada wyzwaniem. Pomimo tych obaw wspólne decyzje doprowadziły do tego, że nasi podopieczni spędzili te niesamowite dni w urokliwych Borach Tucholskich.

Dla wielu naszych podopiecznych był to pierwszy w życiu wyjazd bez rodziców. Pierwszy raz spali w lesie w dużych wojskowych namiotach, pierwszy raz pływali kajakami, żaglówkami i rowerami wodnymi, pierwszy raz pływali i sterowali statkiem badawczym po wodach Jeziora Charzykowskiego, pierwszy raz dowiadywali się jak ważne w naszym eko systemie są drzewa i woda. Pierwszy raz też wielu z nich spędziło cały dzień w pełnym wrażeń zajeździe Fojutowo, gdzie do dyspozycji mieli baseny, zjeżdżalnie i prażące słońce.

Te kilka obozowych dni pozwoliło naszym podopiecznym poczuć magię wakacji, a nam wychowawcom udowodniło kolejny raz, że nasi podopieczni, potrafią niesamowicie kreatywnie, ale też bezpiecznie funkcjonować w zupełnie innej i nowej dla nich rzeczywistości, bawiąc się, biegając po lesie, ale też dbając o higienę i przestrzegając procedur epidemicznych. Warto tutaj nadmienić, że ze względów bezpieczeństwa rodzice nie mogli odwiedzać swoich pociech. To również wyjątkowe wyzwanie i tutaj podobnie jak dzieciom, rodzicom należą się ogromne słowa uznania!

Każdy dzień zaczynaliśmy i kończyliśmy społecznością terapeutyczną, która oprócz zajęć stanowi ważny element pracy z wychowankami. To na społeczności omawialiśmy ważne dla nas sprawy bieżące, sprawy trudne i sprawy, o które każdy mógł swobodnie zapytać i odnieść się do aktualnie omawianego problemu. Zakończenie obozu, to refleksje wychowanków co zapamiętają z tych obozowych dni i nocy, ale też dyplomy i upominki dla każdego uczestnika. Organizatorem obozu terapeutycznego było Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” i Świetlica Terapeutyczna. Dofinansowanie w procedurze konkursowej otrzymaliśmy z Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Gminy Sępólno Krajeńskie.

Wychowawcy dziękują wszystkim uczestnikom za ten fantastyczny obozowy czas, za przetrwanie w leśnej głuszy bez rodziców i za codzienny uśmiech!