Międzynarodowe szkolenie „MOVE’em ALL!”

EU flag-Erasmus+_vect_POS

W dniach 11-19 kwietnia 2016 w Sępólnie Krajeńskim odbyło się międzynarodowe szkolenie „MOVE’em ALL!” zorganizowane przez nasze Stowarzyszenie. Był to projekt finansowany przez Program Erasmus plus (www.erasmusplus.org.pl).

Wśród uczestników szkolenia znaleźli się edukatorzy, nauczyciele, pracownicy organizacji i instytucji zajmujących się działaniami na rzecz młodzieży. Przez cały tydzień mieli szansę na odkrywanie i doświadczanie różnorodnych ćwiczeń ruchowych oraz elementów tańca współczesnego, które są cennym narzędziem w edukacji pozaformalnej i formalnej i mogą być wykorzystane w ich przyszłej pracy. Uczenie się z wykorzystaniem elementów kinestetycznych jest często niedoceniane, a wiadomo, że tego typu uczenie się ma ogromny potencjał, wpływa pozytywnie na świadomość własnego ciała, a przez to wzmacnia poczucie własnej wartości i motywuje do działania. Szkolenie miało na celu uświadomienie uczestnikom, że zajęcia ruchowe mogą być wartościowym narzędziem w edukacji oraz z powodzeniem można je wykorzystywać do różnych celów edukacyjnych.

24 uczestników z Portugalii, Chorwacji, Hiszpanii, Włoch, Łotwy, Estonii, Belgii, Czech, Grecji i Polski szkoliło się w Sępólnie pod okiem fachowców z Łotwy: Ilze Zirina – choreograf i edukator tańca oraz Ieva Grundsteine – trenerka edukacji pozaformalnej. Całość projektu koordynował Daniel Wargin ze stowarzyszenia.

Uczestnicy przez cały czas pracowali nad teorią i praktyką związaną z wykorzystaniem zajęć ruchowych w edukacji. Przygotowywali własne performanse ruchowo-taneczne – można je było zobaczyć na ulicach Sępólna, opracowywali nowe, oryginalne narzędzia edukacyjne oparte na ruchu. Wszystko po to, żeby uświadomić i sobie i innym, że dzięki zajęciom ruchowym można uzyskać lub zintensyfikować efekty edukacyjne w wielu dziedzinach.

A co nasi goście myślą o Sępólnie Krajeńskim?

Połowa kwietnia zaskoczyła wszystkich piękną pogodą, a Sępólno zrobiło na uczestnikach ogromne wrażenie. Zachody słońca nad jeziorem-szczególnie malownicze z balkonu gościnnego Hotelu Jan, piękno otaczającej natury, rozwinięta infrastruktura to największe zaskoczenie dla uczestników. Mało kto spodziewał się, że małe polskie miasteczko może wyglądać właśnie tak, że jest tyle miejsc do wykorzystania i tyle możliwości. Większość uczestników trochę się obawiała, że oprócz dobrego jakościowo szkolenia, nie będzie tutaj nic, co by mogło przykuć ich uwagę. Na koniec wszyscy zgodnym głosem przyznali,  że ich obawy były bezpodstawne, co bardzo cieszy… a biorąc pod uwagę, że żyjemy tu i teraz na co dzień i często nie zauważamy jak wiele możliwości jest Sępólnie, fakt, że docenili to obcokrajowcy z 10 krajów cieszy jeszcze bardziej. Czym więc, różni się duże miasto od małego? Zdaje się, że niczym szczególnym. Dobry pomysł, współpraca i wiara w to, że wszystko jest możliwe to podstawa. Bez tego nie zrobi się nic, ale z tym wszystko…. tutaj, w Sępólnie również. Nie narzekajmy zatem, że nic się u nas nie dzieje, że mieszkamy w miejscu bez perspektyw. Rozejrzyjmy się dookoła, poszukajmy „punktu zaczepienia” i do dzieła, działajmy! Przynależność od Unii Europejskiej niesie za sobą wiele możliwości, również dla nas, mieszkańców małych miast. Przy okazji np. działań szkoleniowych można mówić o wartościach, które powinny łączyć innych ludzi. O wartościach, które zdaje się, że obecnie są nieco rozmyte, ale bez nich nie można mówić o wspólnej przyszłości: promowanie tolerancji wobec innych ras, kultur, religii, szacunek dla drugiego człowieka, przeciwdziałanie dyskryminacji i ksenofobii czy zwykłe zrozumienie innego człowieka.

Przy okazji, już w lipcu również w Sępólnie odbędzie się kolejne międzynarodowe szkolenie organizowane przez nasze Stowarzyszenie, a finansowane z Programu Erasmus plus: „Start a CHANGE with Youth EXCHANGE”. Tym razem uczestnicy będą uczyć się jak zorganizować i przeprowadzić dobry jakościowo projekt Wymiany Młodzieży.