Nietrzymanie moczu i bóle kręgosłupa

gmina, sd-d

13 i 15 marca 2019 r. odbyły się kolejne spotkania w Szkole Rodzenia. W środę rozmawialiśmy o problemie natury intymnej – nietrzymaniu moczu przez kobiety w ciąży i po porodzie. Piątkowe zajęcia dotyczyły sposobów łagodzenia bólu kręgosłupa.

Przyczyny NTM mogą wynikać z komplikacji przy porodzie, wysokiej masie urodzeniowej dziecka lub stanowić konsekwencję nacięcia krocza. Aby uporać się z kłopotliwym NTM należy systematycznie ćwiczyć mięśnie dna miednicy – wykonywać ćwiczenia Kegla, ponieważ są one bardzo skuteczne. Nietrzymanie moczu to problem, którego nie należy bagatelizować. Regularne wykonywanie gimnastyki w czasie ciąży pozwoli na efektywne przygotowanie do porodu, a także na szybszy powrót do formy po porodzie zarówno naturalnym, jak i cesarskim cięciu.

Dolegliwości związane z bólem kręgosłupa często towarzyszą przyszłym mamom. Można je łagodzić przez wykonanie delikatnego masażu (powinien być przyjemny, a nie bolesny) oraz kinesiotaping (oklejanie części ciała plastrami).

Zadanie realizowane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem VI” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Kraj.