Szkolenie i zakładanie budek lęgowych w Szkole Podstawowej w Zbożu

logotyp-01

Szkoła Podstawowa w Zbożu otrzymała 10 budek – 5 typu A dla ptaków mniejszych oraz 5 typu B dla ptaków większych. W ostatni piątek – 20 listopada uczniowie klasy IV i III z uwagą wysłuchali prelekcji Pani Ewy Kannenberg  z Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Naładowani pozytywną energią oraz wiedzą teoretyczną uczniowie przystąpili do wieszania budek. Biorąc pod uwagę fakt, że teren naszej szkoły otoczony jest zielenią, licznymi krzewami i drzewami wśród których na stałe szuka schronienia wiele gatunków ptaków, ta  inicjatywa ekologiczna wydaje się jak najbardziej trafiona i potrzebna.

Uczniowie klasy IV zobowiązali się do systematycznej  obserwacji „swoich” budek, a także do ich konserwacji. Wszyscy uczniowie naszej szkoły  – od wielu lat – biorą udział w dokarmianiu ptaków w okresie zimowym. Można jeszcze dodać, że doliczono się ponad 50 gatunków ptaków na stałe przebywających lub odwiedzających okolice naszej szkoły – od małych, towarzyskich rudzików, wróbli i mazurków, większych szpaków, kosów i dzięciołów po gile, grubodzioby, jemiołuszki i czajki będące u nas z wizytą na  kilka dni, aż do pięknych żurawi, które jak wiadomo są symbolem naszego parku krajobrazowego.

Na koniec należy dodać, że całe zadanie zostało dofinansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Relację nadesłał: nauczyciel przyrody – E. Pankanin