Zajęcia edukacyjne “Komunikacja interpersonalna”

gci,gmina,sd-dW Gminnym Centrum Informacji przy Stowarzyszeniu „Dorośli – Dzieciom” w Sępólnie Krajeńskim 13 grudnia 2018 r. odbyły się zajęcia dotyczące komunikacji interpersonalnej, w których uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Sępólnie Krajeńskim.

Bez wątpienia komunikacja stanowi bardzo ważny obszar w życiu każdego człowieka. Od sposobu i jakości porozumiewania się z innymi zależy m.in. sposób naszego uczestniczenia w społeczeństwie. Komunikacja, czyli wymiana informacji, służy przekazywaniu wiadomości między tymi, którzy chcą ją nadają, a tymi, do których dociera. Komunikacja interpersonalna to wymiana komunikatów językowych i niejęzykowych między dwoma osobami. Najczęściej komunikujemy się po to, aby przekazać swoje myśli, opinie, razem podjąć jakieś działania lub osiągnąć określony cel.

Podczas zajęć wspólnie zastanowiliśmy się również jak ograniczyć czynniki, które mogą nam utrudniać komunikację i bliżej przyjrzeliśmy się komunikacji niewerbalnej,  która obejmuje elementy pozasłowne np.: ruch, postawę ciała, gestykulację, mimikę, kontakt wzrokowy. Komunikacja ta stanowi wzmocnienie i uzupełnienie przekazu werbalnego, komunikuje postawy i emocje, a niekiedy nawet zastępuje samą mowę.

Aby docenić rolę komunikacji werbalnej wykonaliśmy ćwiczenie w parach. Polegało ono na odwzorowaniu układu figur geometrycznych, opierając się tylko na relacji kolegi lub koleżanki, bez możliwości spojrzenia na rysunek czy zadania pytania pomocniczego. Nie było to łatwe zadanie, ale wspólnie przyznaliśmy, że o wiele lepiej udałoby się nam je wykonać, gdybyśmy mogli dopytać o szczegóły. To ćwiczenia potwierdziło, że aktywna komunikacja obustronna jest podstawą porozumienia. Zapraszamy na kolejne zajęcia!

Zadanie jest finansowane ze środków Gminy  Sępólno Krajeńskie.