Nasz obóz w Funce

Dzień po zakończeniu roku szkolnego wychowankowie Świetlicy Terapeutycznej  z Sępólna Krajeńskiego jak co roku wyruszyli na obóz terapeutyczny do Harcerskiego  Centrum Edukacji Ekologicznej w Funce. 

Wielu wychowanków  pierwszy raz wakacje rozpoczęło wyjazdem do Funki. To wciąż to samo miejsce, zawsze pełne niespodzianek, specyficznego mikroklimatu i atrakcyjnych zajęć. Zajęcia były bardzo różnorodne i każdy znajdował w nich coś co go zaciekawiało.   Rzeźbiliśmy w drewnie,  wyrabialiśmy wiklinowe koszyki, biegaliśmy za motylami i owadami z kolorowymi siatkami. Po złapaniu i obejrzeniu wypuszczaliśmy je na wolność. Na zajęciach plastycznych malowaliśmy otaczającą nas przyrodę. Któregoś dnia pod wieczór ruszyliśmy na podchody, wykonywanie zadań ukrytych w listach uczyło nas współpracy i sprawiało wszystkim dużo frajdy. Nie zapomnieliśmy też o atrakcjach nad wodą, pływaliśmy statkiem badawczym, na którym za pozwoleniem Kapitana stawaliśmy za sterem, cały statek był wtedy w „naszych rękach”. Korzystaliśmy też z kajaków i wodnych rowerów. Na kajakach  zachowania i wiosłowania uczył nas pan ratownik. Chętnie korzystaliśmy z kąpieliska, pływając i bawiąc się dmuchanymi zabawkami, a w obozowisku graliśmy w siatkówkę na utworzonym przez nas boisku. Chociaż tegoroczna pogoda okazała się  kapryśna, my postaraliśmy się spędzić ten wakacyjny czas w dobrych humorach i to nam się udało. Świeże powietrze i ten wszechobecny kontakt z naturą wyzwalał w nas wiele dobrej energii, którą wzmacnialiśmy urozmaiconymi i obfitymi posiłkami w obozowej stołówce. Każdy dzień zaczynaliśmy i kończyliśmy społecznością terapeutyczną, która oprócz zajęć stanowi ważny element pracy z dziećmi. Na zakończenie obozu zgromadziliśmy się przy ognisku, przy którym wspólnie piekliśmy pyszne kiełbaski i przy dźwiękach gitary śpiewaliśmy wesołe piosenki.

Organizatorem obozu terapeutycznego było Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” i Świetlica Terapeutyczna. Dofinansowanie w procedurze konkursowej otrzymaliśmy z  Województwa Kujawsko-Pomorskiego i  Gminy   Sępólno Krajeńskie.