Spotkanie w „Baby Caffe” – znaczenie sytuacji codziennych w życiu dziecka

„Baby Caffe” to swobodne rozmowy o rozwoju małych dzieci rodziców przy kawie. Podczas spotkań często rodzicom towarzyszą ich maluchy, które czerpią wiele radości z pierwszych kontaktów społecznych ze swoimi rówieśnikami.

W „Baby Caffe” rodzice mają możliwość wymienić się doświadczeniami, radami a przede wszystkim porozmawiać na różnorodne tematy dotyczące ich dzieci. Na ostatnim spotkaniu zastanawialiśmy się nad sytuacjami codziennymi i ich znaczeniem w życiu małego dziecka.

W sympatycznej i pełnej wyrozumienia atmosferze rodzice wymieniali się informacjami dotyczącymi rytmu dnia ich dzieci oraz rytuałów im towarzyszących. Poruszone zostały kwestie z zakresu pielęgnacji, karmienia, odpoczynku i zwyczajów z tym związanych. Rodzice poznali jaką wartość w życiu ich dziecka spełnia codzienność. Jedzenie, spanie, pielęgnacja czy ubieranie przez maluszka skarpetek ma taką samą korzyść dla jego rozwoju, jak chociażby swobodna zabawa.

Rodzice z wielkim entuzjazmem opowiadali o pierwszych oznakach samodzielności swoich dzieci podczas posiłku oraz ulubionej zabawy z wodą. W trakcie spotkania rodzice zapoznani zostali z formami zaspokajania potrzeb swoich dzieci, a przede wszystkim wspierania ich samodzielności i zaradności jako elementu kształtowania w nich poczucia kompetencji.

Zajęcia „Baby Caffe” przeprowadzane w ramach projektu Szkoła Rodzenia „Mamo, tato tu jestem III”, realizowanego przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj., finansowane są ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.