Warsztaty IT dla dzieci

ologowanieW lutym i marcu kolejne grupy dzieci wzięły udział w Warsztatach IT w ramach projektu „Rodzinna przystań – centrum usług społecznych i wsparcia rodziny”. Co robimy podczas komputerowych zajęć?

Na początku zawsze rozmawiamy o bezpieczeństwie – wirtualny świat jest ciekawy i fascynujący. Abyśmy czerpali z niego rzeczy najwartościowsze ważne jest zaznajomienie się z podstawowymi zasadami korzystania z sieci. Dzieciom wiele radości sprawia możliwość grania w gry – czy to strata czasu albo tylko rozrywka? Ależ nie! Gry komputerowe mogą rozwijać wiele umiejętności np. związane z planowaniem, spostrzegawczością i refleksem, z wyobraźnią i kreatywnością, myślenia przestrzennego oraz strategicznego, językowe, motoryczne, pamięciowe… Należy tylko wybrać odpowiednią grę i połączyć naukę z zabawą.

Internet to istny gąszcz informacji, nic dziwnego, że wyszukiwanie konkretnych wiadomości wymaga umiejętności. Dlatego podczas zajęć poznaliśmy najważniejsze opcje wyszukiwania informacji i grafiki. Podczas warsztatów młodzi internauci dowiedzieli się, czym jest cyberprzemoc, jak ją rozpoznać i jej przeciwdziałać, a także jak zachować się, kiedy staniemy się jej świadkiem. Dzieci dzięki interaktywnym puzzlom dowiedziały się, czym jest netykieta. W programie graficznym najpierw projektowaliśmy emotikony przedstawiające różne emocje, a następnie rozmawialiśmy o tym, jak internetowy kanał wpływa na komunikację.