Warsztaty komputerowe „Sępólno dawniej, dziś i w przyszłości”

logoJakie było kiedyś Sępólno Krajeńskie? Jak zmieniło się w trakcie ostatnich dekad?
Co czeka nasze miasto w kolejnych latach? Nad tymi pytaniami zastanawiali się jego mieszkańcy w trakcie warsztatów komputerowych pod nazwą: „Sępólno dawniej, dziś
i w przyszłości”, które odbyły się 25 października 2017 r., w Punkcie Informacji Turystycznej przy Stowarzyszeniu „Dorośli-Dzieciom”.

Aby zapoznać się z historią Sępólna Krajeńskiego, warto odwiedzić stronę internetową Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej (www.sepolno.krajenskie.archiwa.org), którą prowadzi Biblioteka Publiczna im. Jarosława Iwaszkiewicza. Jest to obszerne źródło wiedzy, w którym możemy znaleźć mnóstwo fotografii dobrze nam znanych miejsc, ale też tych już nieistniejących. Zdjęcia to nie jedyne archiwalia dostępne w CATL. Można w nim oglądać również wiele prywatnych dokumentów i listów dawnych mieszkańców miasta. Każdy z nich opowiada ciekawą historię. Uczestnicy zajęć nauczyli się korzystania z archiwum, odnajdywania w nim dostępnych materiałów oraz ich przeglądania.

Mimo upływu lat miasto nie różni się znacząco od tego dawnego. Wiele miejsc
i obiektów znajdujących się na jego terenie, które były zdewastowane lub w ogóle przestały istnieć w wyniku działań wojennych, przywrócono do stanu sprzed lat. Przykładem może być budynek Centrum Aktywności Społecznej przy ul. Jeziornej, gdzie odbyły się opisywane warsztaty komputerowe lub Pomnik Wdzięczności Ku Czci Chrystusa Króla zniszczony przez nazistów i odbudowany dzięki staraniom mieszkańców. Powstały też nowe obiekty,
co świadczy o rozwoju miasta.

Ciekawym ćwiczeniem było zmodyfikowanie starej fotografii panoramy miasta, która wygląda dziś nieco inaczej,  tak aby przedstawiała aktualną lub wybiegającą w przyszłość. Do tego zadania został użyty darmowy program Gimp i jego narzędzia do obróbki grafiki.

Zadanie jest finansowane ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.