Zajęcia edukacyjne „Chmura dla każdego – dlaczego warto z niej korzystać?”

gci,gmina,sd-dZ pojęciem „chmury” spotkał się chyba każdy. Kojarzy się ona głównie z usługą IT, dającą możliwość przechowywania kopii zapasowych plików i ich backupu. Jednak oprócz tego chmura może mieć szersze zastosowanie – na przykład aplikacje działające w chmurze.

18 grudnia w Gminnym Centrum Informacji zorganizowaliśmy zajęcia edukacyjne dla uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Sępólnie Krajeńskim. Wspólnie sprawdziliśmy usługę outlook.com, która udostępnia skrzynkę e-mail Outlook, przestrzeń dyskową OneDrive, oraz aplikacje pakietu Office, z których można korzystać za darmo. Outlook.com daje możliwość dzielenia się dokumentami, arkuszami kalkulacyjnymi, prezentacjami, a nawet tworzenia i edytowania ich zespołowo przez wielu użytkowników w czasie rzeczywistym.

W trakcie warsztatów skupiliśmy się na temacie oprogramowania jako usługi (z ang. SaaS – Software as a Service), czyli modelu chmury obliczeniowej, w którym oprogramowanie jest wykonywane na serwerach usługodawcy i udostępniane użytkownikom przez Internet. Takie rozwiązanie przerzuca obowiązki instalacji, zarządzania, aktualizacji, pomocy technicznej z klienta na dostawcę usługi.

Zadanie „Gminne Centrum Informacji” jest finansowane ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.